Önskelista
Det handlar ganska ofta om pengar. Böcker är dyrt. Ett nöje jag har är att surfa runt på Adlibris och Bokus för att hitta nya böcker som handlar om skrivandet. Priserna är likvärdiga och frakten endast 19 kronor – för det kommer jag inte ens med buss till närmaste bokhandel.
Jag roar mig som sagt med att surfa omkring och dammsuga efter böcker som handlar om skrivandet. En bra grej som sajterna har uppfunnit är ”Önskelista”. Där hamnar alla böcker jag gärna vill ha, utan någon som helst restrektion om att boken ska fylla en funktion eller annat krav. Jag bara lägger hejdlöst till listan.
Billigare nöje kan jag knappast ha.
Däremot kan det bli livsfarligt för böckerna som man ramlar över och kanske skulle ha svårt att hitta igen finns alltså numera på mina önskelistor – där är det sedan bara att klicka och beställa hem.